Koronavirüse Karşı Akıllı Maskeler LG’den geldi

Koronavirüse Karşı Akıllı Maskeler
Geçtiğimiz aralık ayında Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılan ve hayatı felç eden koronavirüs için şirketler yeni projeler geliştirmeye devam ediyor. Elbetteki bu virüsten kurtulmanın bir numaralı çözümü aşı, ancak bugüne kadar tam anlamıyla yeterli ve koronavirüse karşı etkili bir aşı geliştirilebilmiş değil. Rusya geride bıraktığımız aylarda koronavirüs aşısını bulduklarını duyursada, dünyada pek te bir kabul görmüş değil.
Aşı çalışmaları Almanya, ABD ve İngiltere başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında büyük bir dikkatle sürdürülüyor. 2020 yılının sonuna kadar da aşı çalışmalarının bitirilmesi hedefleniyor. Teknoloji devi firmalar ise koronavirüse karşı kayıtsız kalmadı ve virüse karşı yürütülen çalışmalara destek oldu.
Koronavirüsten korunmak için maske kullanımının ısrarla üzerinde duruluyor. Şirketlerde bundan dolayı maske alanında AR-GE çalışmalarını arttırıyor. Bazı şirketlerin maskeleri hala tasarım aşamasında olsa da kimi şirketler maskelerini pazara sürmeye başladı.
Akıllı maskeler adına önemli bir çalışma Güney Kore’nin teknoloji devi LG’den geldi. LG’nin Wearable ismini verdiği maskenin en önemli özelliklerinden birisi, sahip olduğu mini fanı sayesinde içerisindeki havayı temizleyebilmesi.
Wearable’de kullanılan iki adet HEPA filtresi içeride sürekli temiz hava döngüsü sağlayabiliyor. İnsanın nefes alıp verme döngülerini belirleyebilen maske, fanlarını bu döngülere göre çalıştırabiliyor. Werable isimli maske, insan yüzünü tam olarak kavrayabilecek şekilde tasarlandığı için dışarıdan hava girişine izin vermiyor. Maskede bulunan 820 mAh’lık batarya 7-8 saat arasında kullanım sağlayabiliyor. Maskenin ayrıca UV-LED ışınlarını engellediğide aktarılan bilgiler arasında.
Bir diğer çalışma ise dünyanın teknoloji üstlerinden birisi kabul edilen Japonya’dan. Donut Robotics firması, akıllı maskeyi bir üst levele taşıdı. Maske koronavirüse karşı korumasının yanında 8 dile akıcı bir şekilde çeviride yapabiliyor. Bluetoth bağlantısı sayesinde cihazlara bağlanabilen maske, söylenenleri pratik bir şekilde çevirebiliyor. Ancak maskenin virüse karşı istenilen derecede korumadığı belirtiliyor, üretici firma normal bir maskenin üzerine giyilerek kullanılması gerektiğini tavsiye ediyor.
Singapur’da ise büyük bir yeniliğe imza atıldı. Bilim insaları ürettikleri maskenin üzerindeki sensörlerin koronavirüs belirtilerini saptayabildiği açıklamasında bulundu. Maskenin vücut sıcaklığı, kan basıncı gibi değerleri anlık olarak ölçebildiğide belirtildi. Maske kullanıcının isteğine göre de belli süreler içinde değerlerini telefona gönderebiliyor. Maskedeki sensörlerin çıkarılabilir oluşu da onu diğer maskelerden bir adım öne taşıyor. Çıkarılan sensörler dezenfekte edildikten sonra başka bir maskeye takılarak tekrar kullanılabiliyor. Maskenin tam olarak ne zaman piyasaya sunulacağı hakkında net bilgi bulunmazken fiyatının 30-35 dolar arasında olacağı söylentiler arasında.


Hollanda’nın Eindhoven kentinde de bilim insanları yine sensörler kullanılarak tasarlanan maskeyi görücüye çıkardı. Maskedeki sensörler, maskeyi kullanan kişiyi maskeyi değiştirmesi gerektiğine dair uyarılarda bulunuyor. Maskedeki filtreler sayesinde maskenin ne kadar kirlendiğinide görmek mümkün olacak. Böylece kişi maskeyi ne zaman değiştirmesi gerektiğini bilecek.
Ülkemizde de koronavirüse karşı akıllı maske üretimi üzerinde çalışmalar sürüyor. Bir firmanın prototipini sergilediği maske, anlık olarak vücut ısısı ölçebiliyor, kişinin solunumunu kontrol edebiliyor. Kişinin vücut değerlerini takip eden maske, koronavirüs belirtileri olup olmadığı hakkında da bilgi verebiliyor. Maske, akıllı telefonlara kurulan uygulama ile kontrol edilebiliyor.
Üretilen maskelerin ne kadar faydalı olacağı hakkında kesin bir hüküm bulunmuyor. Bazı maskeler üretim sürecini tamamlayıp satışı sunulsada bazılarının hala prototip olduğunu söylebiliriz. Koronavirüsle mücadele için maske kullanıma kesinlikle dikkat edilmesi gerekiyor.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir