Huawei’nin Telefon Üretimi Stoklarla Sınırlı

Huawei’nin Telefon Üretimi Stoklarla Sınırlı
Amerika ve Çin arasındaki ticaret savaşlarının en büyük kaybedeni Huawei oldu. Donald Trump, geçtiğimiz sene Amerikan ürünlerinin Huawei’ye satılmasını yasaklamıştı. Böylece Huawei’nin ürünlerinde google servislerini kullanmasının önüne geçilmişti. Yasak kararından hemen sonra harekete geçen Huawei 1-2 gün gibi çok kısa bir sürede kendi işletim sistemini yaptığını duyurdu.
Ancak Huawei için bu yasak buz dağının görünen parçasıydı. Trump bu kararından bir süre sonra da Huawei’ye, ABD’li şirketlerin donanım parçası satışını yasakladı ve satan şirketlerin kara listeye alınacağı konusunda çok sert uyarılarda bulundu. Bugün ise şirket için sonun başlagıncı olabilecek bir durum yaşandı. Huawei’nin ticaret lisansı sona erdi. Ticaret lisansı uzatılabiliyor, ancak ABD Başkanı Trump’ın bu yönde karar vermesine ise ihtimal verilmiyor. Trump Çinli markaların ABD’de veri topladığını ve casusluk yaparak özel bilgileri Çin’e taşıdığını belirtmişti. Ayrıca yine Çin’li bir şirketin uygulaması olan TikTok’un ABD’li bir şirkete satılması için harekete geçmişti. Tiktok ise ABD’li bir şirkete satılmak yerine uygulamayı Amerika için kapatmayı gündemine almıştı.
Huawei, lisans süresi sona erdiği için Qualcomm, TMSC gibi şirketlerden artık ürün tedarik edemeyecek. Tedarik edebilmesi için lisans süresinin tekrar uzatılması gerekiyor.
TMSC şirketi Huawei’nin ürünlerinde kullandığı HiSilicon işlemcisini üretiyordu. Huawei’nin lisansının sona ermesinden dolayı bu işletim sisteminin üretiminin sekteye uğraması bekleniyor. Birçok şirketten farklı donanım parçaları tedarik eden Huawei’nin lisansının sona ermesi, şirketi bir çıkmaza sokabilir.
Huawei’nin üreteceği telefon miktarı elinde bulunan malzemelerin stoğu kadar olacak. Stoklarının sona ermesi ve Huawei’nin bu dönemde yeni tedarikçi bulamaması durumunda ise fabrikalarda ki üretimin durabileceği belirtiliyor.
Ayrıca lisansın sona ermesi durumu Çin telefon pazarında da kendisini göstermeye başladı, Huawei’nin yeni model telefon üretemeyeceği iddası, Huawei marka ikinci el telefon modellerinin fiyatlarının yükselmesine sebep oldu.

200 Milyon Cihazda HarmonyOS İşletim Sistemi Hedefi
ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarından dolayı Trump, ABD menşeili ürünlerin Çinli markalarına satışını yasaklamıştı. Yasaktan dolayı google servislerini kullanamayan Huawei ise kendi işletim sistemi olan HarmonyOS’u duyurmuştu.
Huawei işletim sistemiyle ilgili olarak yeni hedeflerini açıkladı. Şirket 2021 yılı sonuna kadar en az 200 milyon cihaza HarmonyOS işletim sisteminin kurulmasını hedefliyor. Ayrıca bu cihazların Huawei’nin ürettiği cihazlarında dışında olması bekleniyor.
Huawei’nin işletim sistemini yalnızca telefonlara değil, cihaz teknolojik aletlere yönelikte geliştirmesi bekleniyor. Şirket işletim sisteminin tanıtımı esasında da akıllı bir televizyon kullanmıştı. Ev içi ürünlerin, akıllı saatlerin ve aksesuarların da HarmonyOS işletim sistemini kullanması hedefleniyor.
Şirket yeni işletim sisteminin 2021 yılından itibaren akıllı telefonlarda da kullanılabileceğini daha önceden açıklamıştı.

Huawei Türkiye’den Sürpriz Bir Kampanya

Çinli teknoloji devi Huawei kendi uygulama mağazası olan AppGallery’i daha geniş kitlelere tanıtmak amacıyla yepyeni bir kampanya başlattı.
AppGallery’den uygulama indiren herkesin hediye kazandığı kampanyanın büyük ödülü ise Huawei Mate X olacak. Kampanyadan hediye kazanmak ise son derece basit, öncelikle AppGallery uygulamasının telefona indirilmesi gerekiyor. Ardından AppGallery uygulamasından bir uygulamanın telefona indirilmesi gerekiyor. Bu adımları tamamlayan herkes uygulama içindeki çarkı haftada bir kez çevirme hakkına sahip oluyor.
Tüm operatörlerde geçerli internet, çeşitli alışveriş sitelerinde geçerli hediye çekleri ve Huawei mağazasında geçerli olan hediye çeki kullanıcılara hediye ediliyor. Bununla birlikte indirilecek 10 uygulama büyük çekiliş için 10 katılım hakkı veriyor.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir